Администрацията на американския президент Доналд Тръмп наложи нови санкции на Иран след нападението на Техеран срещу американски военни бази, предава Bloomberg.
Санкциите са насочени срещу стоманената индустрия в страната, както и срещу осем високопоставени ирански представители и други сектори на икономиката, включително строителството, промишленото производство, текстилната и минната индустрия, съобщиха американският министър на финансите Стивън Манучин и държавният секретар Майк Помпейо.
„Искаме просто Иран да се държи като нормална страна“, заяви Помпейо в Белия дом.
Ходът се случва ден след като президентът Доналд Тръмп заяви, че Иран ще бъде санкциониран „незабавно“ за въздушните удари срещу две американски военни инсталации в Ирак, при които нямаше жертви.
Администрацията подготви санкциите за първи път през декември преди ескалацията на напрежението между САЩ и Иран, довела до американски въздушен удар в Багдад на 2 януари, при който беше убит иранският генерал Касем Сюлеймани. Новите мерки целят да смажат малкото останали източници на приходи от износ на Иран и да подложат на натиск икономиката на страната, за да бъдат принудени лидерите й да се върнат на масата на преговорите за ново ядрено споразумение.
Техеран многократно е отхвърлял предложенията на администрацията на Тръмп за преговори, въпреки че съществуващите санкции осакатяват иранската икономика. Президентът Хасан Рохани обаче трябва да се справя с улични протести срещу повишаването на цените и корупцията, които правят управлението му политически уязвимо, а това може да е от полза за твърдолинейните политици, които се противопоставят още повече на Вашингтон.
Указания на Държавния департамент и министерството на финансите ще предупреждават корабни застрахователи, банки, чартърни компании, собственици на пристанища, екипажи и капитани, че ще бъдат изправени пред санкции, ако не могат да докажат легитимността на товарите, които превозват.
Администрацията се стреми да затвори важна вратичка, която позволява на Иран и други страни да избягват санкциите – превози от кораб до кораб на суров и рафиниран петрол и други стоки.
В сряда Тръмп опита да успокои напрежението с Иран, като се отказа от нови военни действия, които можеха да предизвикат нова война в Близкия изток.
Тръмп и висши представители на администрацията му казват, че са отворени за нови преговори с Техеран, но иранските лидери не са склонни да приемат.
преди 4 години Сев.Корея разви ядрени сили, Русия разви заместване на импорта, Иран, оказва се, е още по-мотивиран да стане и той ядрена сила...Американците не разбраха едно просто нещо: Техните санкции мотивират света да им намери заместник и той успешно се справя. Скоро и Япония ще има ядрени сили, Южна Корея -и тя, Ердоган ясно си заяви амбициите...КОГО са спрели Щатите?- Наш Боко. Що и без това, освен да усвояват, гербавите са неспособни на друго. ...Пък и кой сериозно ни има за държава? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Интересно, кого точно, и от какво - измежду Сериозните Държави, са спрели американските санкции досега? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ако имаше някакви познания, щеше да знаеш какво представляват американските санкции. И защо по тази причина Иран орева света, като им сложиха санкции на петрола. Трябва четене, ей, не само голяма отворена уста, пълна с пяна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Са, ако не знаете, иранците *** да продават на янки. Що не могат на Китай и останалия свят. Май това, със свинското, е по-сериозно. Мдам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години американците по-добре да им спрат вноса на свинско ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар